Kino teatre „Pasaka“ – europietiško kino šventė ir vienas mylimiausių Ingmaro Bergmano filmų

Autorius: Ugnė Užkurėlytė

Kino teatre „Pasaka“ – europietiško kino šventė ir vienas mylimiausių Ingmaro Bergmano filmų

Trečiadienio vakarą kino teatre „Pasaka“ įvyko penktą kartą Lietuvoje rengiama „Europos kino naktis“, kurios metu žiūrovai turėjo galimybę išvysti žymiąją režisieriaus Ingmaro Bergmano juostą „Fani ir Aleksandras“.

Iniciatyvą pristatė kino teatro „Pasaka“ vadovė Andrė Balžekienė ir ES programos „Kūrybiška Europa“ MEDIA paprogramės koordinatorė Austėja Milvydaitė, o apie Europos vertybes, kiną ir I. Bergmano kūrybą kalbėjo kultūros istorikas, laidų vedėjas Aurimas Švedas.

„Šią savaitę visos Europos Sąjungos kino teatruose, net 75 miestuose, penktą kartą švenčiama „Europos kino naktis“. „Pasaka“ savo širdimi yra europietiško kino kino teatras, repertuare rodantis daugiau nei 60 procentų kino filmų iš įvairių Europos šalių. Šios repertuaro ir kino požiūrių įvairovės dėka žiūrovai ekrane gali matyti skirtingus kino pasaulius“, – sveikindama žiūrovus sakė kino teatro „Pasaka“ vadovė Andrė Balžekienė.

„Norėčiau palinkėti, kad tokių kino teatrų kaip „Pasaka“ būtų daugiau, nes jų dėka „Europos kino naktį“ mes galime švęsti kasdien, o ne tik kartą per metus. Linkiu kiekvienam žiūrovui europietiško kino šventę pasidaryti bent kartą per savaitę, nes ko labiausiai reikia europietiškam kinui be finansavimo, be gerų kūrėjų ir scenarijų, tai – žiūrovų. Sutikime kino teatruose dažniau ir švęskime europietišką kiną,“ – žiūrovams linkėjo Austėja Milvydaitė.

Renginyje su kultūros istoriku, laidų vedėju Aurimu Švedu taip pat buvo kalbama apie apie Ingmaro Bergmano kūrybą, Europos vertybes ir kiną šiuolaikiniame kontekste. „Man asmeniškai šis režisierius svarbus kaip žmogui, kuris gyvena Europoje, mąsto apie savo likimą ir tapatybę. Ingmaras Bergmanas niekada nebijojo svarstyti didžiųjų klausimų: „Kas mes esame pasaulyje? Kaip mes tapome tuo, kuo esame? Ar mums dar reikia Dievo? Ar esame pakankamai stiprūs ir drąsūs, kad galėtume įveikti didžiuosius egzistencinius klausimus vienatvėje, be jokios pagalbos?“ Man, kaip mažos tautos atstovui, labai svarbu ir tai, kad Bergmanas svarstė, ką reiškia būti mažos tautos atstovu, o svarbiausia – režisierius nebijojo pasakyti, kad neranda atsakymų į visus šiuos klausimus.“

Režisieriaus Ingmaro Bergmano filmas „Fani ir Aleksandras“ gruodžio 17 d. švęs 40 metų jubiliejų. Įprasta sakyti, kad „Fani ir Aleksandras“ yra paties I. Bergmano mylimiausias kūrinys, įvertintas net keturiais „Oskarais“: už geriausią užsienio filmą, operatoriaus meistriškumą, kostiumus bei dekoracijas.

Tai vienas nuostabiausių kino pasakojimų apie vaikystę ir brendimą. Jame gausu autobiografinių motyvų ir visą ilgą gyvenimą Ingmarą Bergmaną kankinusių klausimų. Išgalvota tikrovė, košmarai ir sapnai persismelkia į realųjį pasaulį ir visiškai su juo susilydo.

„Europos kino naktis“ yra Europos Komisijos komunikacijos kampanijos „Going local“ dalis. Ji skirta parodyti piliečiams, kaip Europos politika veikia jų gyvenimus – šiuo atveju per kino teatrev patiriamas emocijas – ir kaip prisijungdami prie vietos renginių jie gali tapti globalios patirties visoje Europoje dalimi.